Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi Ve Zekâ Geriliği


cocuklarda-demir-eksikligi

Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısındaki azalmayla seyreden tabloya anemi denilmektedir.

Temelde alyuvarların içini dolduran hemoglobinin normal değerlerin altına düşmesinden kaynaklanmaktadır. Hayati organlarsa bilindiği gibi kanla beslenir ve solunum yapar. O halde alyuvarların içini dolduran hemoglobin azlığından hücrelere giden oksijen ve besinin azalacağı unutulmamalıdır.

Demir eksikliği anemisinin görülme oranı bakımından en büyük risk grubu anne sütüyle beslenemeyen bebeklerdir. Her yaş aralığında görülebilecek anemi hastalığı, özellikle bebeklik ve çocukluk çağında sık görülebilmektedir. Sebebiyse anne sütünü yetersiz almasından kaynaklanmaktadır.

cocuklarda-demir-eksikligi

Normalde demir eksikliği olmaması için demirin diyette alınmış olması şarttır. Bebeğin demir ihtiyacını karşılayan anne sütü ve demir içeren besin öğelerinden uzak kalması demir eksikliğinin en temel nedenlerinden birisidir.

Bebeklerde ve çocuklarda demir eksikliğinin belirtileri konusunda fikir sahibi olmak önemlidir. Süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtilerken daha büyük çocuklarda yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi yakınmalar seklindedir.

Gelişim dönemlerine göre bebeklik ve ergenlik dönemi enerji ihtiyacı bakımından vücudun en aç olduğu dönemdir. Bu sebeple 0-2 yaş arası dönemde ve ergenliğe geçiş dönemlerinde besin değerlerine dikkat edilmesi demir eksikliği anemisinin görülme oranında önemli ölçüde azaltır. Öte yandan bazı ilaçların alınıyor olması da kan değerlerinde değişime neden olur. Bu sebeple kontrolsüz ilaç kullanımından uzak kalınması gerekmektedir.

cocuklarda-demir-eksikligi

Gelişim bir bütündür. Herhangi bir basamakta aksayan konu ileriki basamakların ortaya çıkışını engelleyecektir. Demir eksikliği anemisi gelişim geriliği ne yol açan nedenlerden birisi olması sebebiyle doğrudan zekâ geriliğine de yol açabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin 0-2 yas arasında yapılan rutin kontrollerle durumu kontrol altında tutması önemlidir. Yetersizlik durumlarında çocuğun demir ihtiyacına dönük olarak besin diyeti planlamasıyla tedavi uygulanmaktadır. Temel öneri ise ek gıdaya geçiş döneminden önce bebeğe anne sütü dışında gıda vermemek ve gıda geçişinden sonrada dengeli bir şekilde kırmızı et, tahıl, yumurta ve sebze tüketimi yapılmasını sağlamaktır.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi Ve Zekâ Geriliği

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin