Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi


cocuk-oyun

Çocukların gelişim sürecini olumlu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi ve gelişim ihtiyaçlarından biri oyundur.

Çocuk gelişiminde, çocuğun karakter sahibi olunmasında, kimlik şekillenmesinde oyun oynamanın oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Oyun oynayan çocuklarda, zeka gelişimi, kendi kendine yetebilme, sorumluluk alabilme, güven kazandırılma gibi nitelikler görülür. Çocuklar yetişkin bireylere oranla daha fazla enerjiye sahiptirler. Vücuttaki bu fazla enerjiyi de oyun oynayarak bedenlerinden atma fırsatlarına sahiptirler.

cocuk-oyun

Oyun, çocuğun bulunduğu ortamda bir kimlik bulmasına yardımcı olur ve çevresiyle daha iyi iletişim kurabilmesine olanak sağlar. Çocuklar çoğu zaman gerçek dünyanın olumsuz yönleriyle karşılaşır ve oyun sayesinde bir sürede olsa bu gerçeklerden uzaklaşma fırsatı bulurlar. Bu da çocuğun daha güçlü hissetmesini sağlar. Oyun oynayarak çocuğa sorumluluk bilinci aşılanabilmektedir. Aileler oyunu sadece geçici bir eğlence olarak algılarlar ancak eğlencenin ötesinde çocuğun gelişiminde büyük rolü oyun oynar. Çocuğun karar verme mekanizmasını geliştirir, oyun takımı halinde oynanan oyunlarda diğer insanlarla iş birliği yaparak kurallara uymayı öğrenmektedir.

Çocuklar oyun oynayarak birçok yeni sözcükler öğrenirler ve bu sözcüklerin ne anlama geldiğini, cümlelerde nasıl kullanacağını öğrenir. Bu sayede ifade güçleri gelişir, daha özgüvenli hissederler. Oyun sadece zihinsel gelişimi sağlamaz, bununla beraber çocuğun fiziksel gelişimini de olumlu etkiler. İp atlama, zıplama, top oynama gibi oyunlarla denge, esneklik gibi özelliklere sahip olurlar. Bu oyunlarla bedenlerini kontrol edebilme gücünü geliştirirler. Bunların yanında çocuk, birçok farklı oyun oynama metotlarıyla istedikleri karaktere bürünüp, farklı kişiliklere sahip olurlar. Böylelikle çocuk, başka insanlara saygılı olmayı, hoşgörüyü öğrenirler. Çocukların oyun oynaması anne baba için bir avantaj olabilmektedir. Çocukla beraber oynayacakları oyunda, çocuğun her şeyi kontrol etmesine izin verip, olaylar karşısında verecekleri tepkileri, duygu ve düşüncelerinin ne yönde olduğunu öğrenebilirler.

cocuk-oyun

Çocuklar için en iyi oyuncak, çocukta merak duygusunu geliştirecek, çocuğun bıkmayacağı sık sık oynayabileceği, çocuğun düş gücünü artırabilecek, gelişimini sağlayacak bir oyuncak olmalıdır. (Saklambaç, evcilik oyunu, yakalama oyunu vb.). Anne baba çocuğun gelişimi için, çocuğa ait bir oyun odası oluşturabilirler. Çocuk böylece oyun odasında özgürlüğünü sağlayabilir. Çocuğun gelişimi için günün belirli saatlerinde çocuklar vakitlerini oyun oynayarak geçirmelidir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin