Çocuk Gelişiminde Eğitim


cocuk-egitim

Çocuk gelişimi için eğitim olması gereken bir zorunluluktur. Çocuklar için eğitim ailede başlayıp, okulla devam eder.

Ailede çocuk gelişimi için ilk adımlar atılıp, okul yoluyla bu gelişim sürdürülür. Çocukların gelişimi 0- 6 yaş aralığında başlar. Bu yaş aralığında çocuklar, ailenin kültürel sosyal çevresiyle öğrenmeye merak duyarlar. Bu dönem çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocuk, ilerde nasıl bir birey olacağının, meslek seçiminin neye yönde olacağının, yaşam biçiminin temellerini atar.

Eğitim çocuklar için önem arz eden bir konudur. Alacakları eğitim, geleceklerini ve iş yaşantılarını olumlu yönde etkileyecektir. Öğrenmeye meraklı olan çocuklar için her yer birer eğitim alanı gibidir. Ailede atılan eğitim temellerinden sonra okul eğitimi de çocuğun gelişimini sağlar. Okulda alacakları eğitimlerle, birer sağlıklı birey olmanın adımını atarlar. Okulda aldıkları eğitimle çocuk, sorumluluk almaktan kaçınmaz, özgüven sahibi olurlar. Öğretmenleri aracıyla uygulama derslerini alan çocuklar, öğrendikleri çeşitli materyalleri kullanır, bu sayede bedensel gelişimlerini sağlarlar.

cocuk-egitim

Çocukta empati duygusu gelişir, topluluk içinde kendini nasıl ifade edeceğini, nasıl hareket edeceğini öğrenir. Eğitim süresince öğrendikleri kelime zenginliğiyle söz dağarcıklarını geliştirir, sesleri ve renkleri algılar ve sözel olarak kendini daha iyi ifade eder. Bilişsel gelişimleri sağlanır, dikkat becerileri, problem çözme, mantıklı davranabilme becerileri gelişir. Eğitim yoluyla, çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılır, aileden bağımsız hareket etme özelliği sağlanılır. Çocuklar, birçok olumsuz koşulda savunma mekanizmasıyla içe dönük olurlar. Eğitimle çocuklar bu olumsuz koşullarda kendilerini nasıl koruyacağını, olaylar karşısında daha dikkatli hareket etmeyi öğrenirler. Çocuk her gün okula gidip gelme sebebiyle bile sorumluluk bilincini geliştirir. Okulda eğitim sadece öğretimle sağlanmaz, birçok aktivite yoluyla çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimine de katkı sağlar. Sağlanan bu katkı çocuğun daha başarılı sonuçlar almasını da olumlu etkiler.

Okuldaki eğitimle beraber anne baba da çocuğa katkı sağlamalıdır. Öncelikle çocuğa okul bir zorunlulukmuş düşüncesiyle değil, eğitimin önemli olduğu öğretilerek, okul çocuk için cazip bir yer gibi gösterilip,okula severek ve isteyerek gitmesi aşılanmalıdır. Çocuğa okulda verilen ödevlerin yapımında yardımcı olunmalı ve onu ödev yapımında teşvik etmelidir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Gelişiminde Eğitim

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin