Çocuk Gelişiminde Doğru Bilinen Yanlışlar


cocuk-gelisimi-yanlislar

Çocuk gelişimi takibinde anne ve baba bazen çocuk için yanlış kararlar verebilmekte, doğruyla yanlışı karıştırabilmektedir.

Çok sevgi göstermeyeyim de şımarmasın

Doğru olduğu düşünülen ancak yanlış olan düşüncelerden biri; çocuğa çok fazla sevginin aşılanmasıyla çocuğun şımarma düşüncesidir. Bu yanlış, sevgi çocuk gelişimi için en önemli faktördür. Sevgi hiçbir çocuğu şımarıklığa itmez. Şımarıklığın sebebi ebeveynlerin tutumlarıdır; bugün çocuğa hayır dediği şey için, sırf çocuk mızmızlanıyor, ağlıyor diye yarın evet demek çocuğu şımarıklığa iter.

Disiplin için korku gereklidir

cocuk-gelisimi-yanlislar

Bütün anne babalar çocuğu disiplin etme düşüncesiyle, çocuğun ebeveynden korkmasının doğru olduğunu düşünür. Ancak bu oldukça yanlış bir tutum. Çocuk anneden de babadan da korkmamalı, bu çocuğa aşılanmamalıdır. Çocuğun gözünde ebeveyn korku figürü haline geldiğinde, çocuk aileden uzaklaşır, iletişim kopukluğu yaşanır, bu da çocuğun gelişimini olumsuz etkiler. Yapmaması gereken bir davranışta, seni annene ya da babana söyleyeceğim gibi bir tutuma girmek yerine, çocuğa bunun yanlış olduğunu böyle bir şeyi anne ve baba olarak hoş karşılayamayız demek çocuk için daha iyi olacaktır.

Ufacık çocuk depresyona mı girer

Tüm yetişkinler gibi çocukluk döneminde de depresyon yaşanabilmektedir. Çocuk depresyona girmez düşüncesi yanlış. Çocuklarda depresyona girebilmektedir. Yetişkinlerde görülen belirtilerden farklı olarak çocuklarda depresyon belirtileri daha çok öfke, kaygı şeklinde görülür.

cocuk-gelisimi-yanlislar

Ceza verirsem bir daha yapmaz

Ebeveynlerin en çok yanlış yaptığı şeylerden biri de; çocuğun anne babayı dinlemediği için cezalandırılması gerektiğidir. Ceza kavramı çocuk için bir tehdit unsurudur ve bu aile çocuk iletişimine zarar vermektedir. Ceza yöntemi yerine, bazı kuralların belirlenmesi ve çocukla beraber anne ve babanında yapmaması gereken kurallar konulmalı, ebeveynde  kurallara uymadığında sonuçlara uymalıdır. Ebeveynler çocukların iyi bir eğitim alması ve sadece derslerine odaklanmasını sportif, sosyal aktivitelere zaman ayırmaması gerektiğini düşünür. Bu oldukça yaygın bir yanlış.

cocuk-gelisimi-yanlislar

Çocuk gelişim süreci tek taraflı gelişmez. Spor, çocuğun hem fiziksel gelişimini  hem de sosyal gelişimini olumlu etkiler. Fiziksel ve sosyal gelişimle birlikte çocuğun duygusal ve zihinsel gelişimi de bundan oldukça olumlu etkilenir. Sosyal aktivitelerle çocuk kendini daha iyi ifade edebilmekte, bu da çocuğun daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Ama çocuğun tüm gününü belirli aktivitelerle doldurmakta yanlış. Çocuk belirli günlerde ve saatlerde aktivitelerle uğraşmalı ve ebeveynler çocuğa kendiyle baş başa kalabileceği zamanların olmasını sağlamalıdır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Gelişiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin