Çocuk Gelişimi ile Çocuk Sağlığı İlişkisi


cocuk-sagligi

Çocukların gelişim süreci çok hızlıdır. Çocukların psikolojik ve duygusal gelişimlerinin yanı sıra, onların sağlıklı beslenmesi ve büyümesi için sağlıklı yiyeceklere ihtiyaç duyulur.

Sağlıklı bir ortamda gelişme gibi sağlıklı beslenme de çocukların gelişmesinde önemlidir. Çocuklar yetişkinlere göre oldukça hassas ve korunmasızdır. Onların bu eksikliğini gidermek, bakımını sağlamak ailenin görevidir.

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı kahvaltı

cocuk-gelisimi

Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı sağlıklı ve doğru bir kahvaltının sağlanmasıyla oluşur. Kalvaltıyla güne başlayan çocuklar daha aktif ve daha enerjili olurlar. Çocuğa gereken tüm enerji kalvaltıyla sağlanır. Çocuk böylece günlük faaliyetlerini doğru bir şekilde sürdürebilmektedir. Çocuğa verilecek gıdaların taze, doğal ve hormonsuz olması önemlidir. Çocuğun gelişimi için çocuğa meyve ve sebze tüketimi verilmeye çalışılmalı ve sağlıklı beslenme çocuğa aşılanmalıdır.

Süt çocuğun gelişimi için önemli bir yiyecektir. Günde 2 bardak sütle çocuğun gelişimine katkı sağlanabilmektedir. Taze meyve suları da çocuklar için sağlıklıdır.

Sağlıklı gelişimi etkileyen diğer faktörler

cocuk-sagligi

Çocuğun sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Biyolojik faktörler ( hormonlu gıdalar, taze olmayan ürünler ), psikolojik faktörler ( korku, stres, aile içi kavgalar, aile baskısı) çocuğun gelişimini etkileyen faktörlerdendir. Çocukluk döneminde, çocuğun gelişimi ve sağlığı bulunduğu toplumun, çevre koşullarının, ailenin sosyo-kültürel özellikleriyle de ilişkilendirilir. Çocuklar olumsuz durumlardan uzak tutulmalıdır. Çocukluk durumunda karşılaşılan olumsuz durumlar, çocuklarda kalıcı zararlara, ruhsal bozukluklara neden olmaktadır.

Çocuğun sağlıklı gelişimi için sadece beslenmeyle sağlanmaz. Çocuk aktif bir hale getirilmelidir. Ne yapmak istediğini sorup, ona özgür olması için izin verin. Çocuklara aktiviteler bulun ve oyun oynamasına izin verin. Dvd ve birçok bilgisayar oyunları çocuğun gelişimine katkı sağlar. Bu oyunlarla beraber, çocuğun dışarı çıkmasına, parka gitmesine izin verin. Bunlar çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesinde olumlu etki sağlar.

Takip edin

cocuk-sagligi

Çocuğun sağlıklı olduğundan, sağlıklı geliştiğinden emin olmak için aile rutin kontrolleri aksatmamalıdır. Bilir, güvenilir bir doktora başvurulmalı ve düzenli olarak çocuğu kontrollerden geçirtmelisiniz. Çocuğun kilosunu ve boyunu düzenli bir şekilde aralıklarla ölçültmelisiniz.  Anne ve baba çocuğa sağlıklı bir ortam hazırlamalı,sağlıklı beslenmeli, çocuğu tüm olumsuz koşullardan korumalıdır. Çünkü çocuğun gelişimi tamamen sağlıklı olmasıyla ilgilidir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Gelişimi ile Çocuk Sağlığı İlişkisi

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin