Çocuğunuzla İletişimde Hangi Dili Kullanmalısınız?


cocuk-iletisim

Kendi canınız kendi kanımız olsa da iletişimle ilgili sorunları çocuğunuzla da yaşayabilirsiniz.

İletişim kurmada ortaya çıkan engeller ebeveyn ile çocuğun arasındaki bağı kopartan sebeplerin temelidir aslında… O halde çocuğunuzla iletişimde hangi dili kullanmalısınız?

İletişimde bilinen iki tip dil vardır. Bunlardan birisi ben dili diğeriyse sen diliyle iletişimdir. Toplum içerisinde sen dili kullanmak çok beğenilmez ve ben dili kullanmaksa çözüm getiricidir. Peki, çocuğunuza sen diliyle iletişim kullanırsınız ne olur? Ya da ben dili iletişim kullanırsınız ne olur?

İletişimde Sen Dili

cocuk-iletisim

Çocuğumuza karşı sen diliyle iletişim kurmak toplum içerisinde karşılaşacağınız sorunlardan farklı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Sürekli sen diliyle iletişim kuran ebeveyn çocuklarında aşırı derecede suçluluk duygusu gelişir. Sen dile kurulan iletişimin sonucu olarak çocuklarda zayıf benlik algısı, omuzlarda çökmüş bir beden hali, yüzünde suçluluk duygusu okunan siması çirkinleşmiş çocuklar ortaya çıkmaktadır. Öte yandan sen dili kullanılan çocuklarda reddedici tutum ve davranışlar, savunuculuk, ani parlama davranışları gibi durumlar görülebilmektedir. Kimi çocuklarda ailenin sen busun, sen yaptın, sen böylesin zaten gibi davranışlarına karşılık belirli bir süreden sonra çocukta bunu kabullenme ve çaresizlik duygusunu geliştirmektedir.

İletişimde Ben Dili

Ben dili kullanan ebeveynlerse aslında yine yanlış davranmış olur. Çünkü ben dili çocuğu edilgen yapar. Sonuç olarak kişilik yapısının bozulmasına neden olur. Anne ve babaların ben dili kullanarak bu davranışın beni üzdü gibi cümleler kurması çocuğun kendisi yerine beklenildiği gibi olmaya çalışmasına neden olmaktadır. Gözlemleme yetisi yüksek olan çocuk doğrudan ebeveynin yönlendirdiği davranışı göstermeye başlar. Sevgi alabilmek adına gösterilen davranış, kendi duygularının yabancısı olmasına neden olmakla sonuçlanır.

“Çocuğunuzla iletişimde hangi dili kullanmalısınız?” sorusuna verilecek en doğru yanıtsa elbette eylem dilidir. Eylem dili kesin olarak eylemin doğruluğunu veya yanlışlığını yansıtarak iletişim kurmaktır. Çocuğa sen veya ben öznelerini içeren cümle kurulmaz. Doğrudan eyleme dönük olarak iletişim kurulur. Hedefte ne anne, ne çocuk ne de baba vardır. Doğal olarak çocuk eyleme yönlendirilir ki buda çocuğun en doğal hakkıdır. Çocuk kendini yapılandırabilir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuğunuzla İletişimde Hangi Dili Kullanmalısınız?

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin