Çocuğunuza Dengeli Beslenmeyi Öğretin


cocuk-beslenme

Ağaç yaşken eğilir diye boşuna söylememiş atalarımız, dengeli beslenmede ufak yaşta edinilmesi gereken bir alışkanlıklık, ileriki yaşlara gelindiğinde diğer şeylerde olduğu gibi yeme alışkanlığımızı değiştirmemizde zor olacaktır.

Her bireyin hem zihin hemde vücut sağlığını koruması için dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Dengeli beslenmeme sonucunda ileriki yaşlarda ortaya çıkan kilo problemleri başta kalp hastalıkları olmak üzere tansiyon, şeker, kolesterol gibi bir çok hastalığa davetiye çıkartıyor.

Bu konuda ebeveynlere, çocuklarınızı takip ederek neleri sevdiğini tespit etmek, yaptığı yanlışları görüp sonrasında doğruya yöneltmek, sağlıklı şeyleri sevdirmek gibi büyük görevler düşüyor. Peki, çocuklara dengeli ve sağlıklı beslenme nasıl öğretilir, hangi gıdalardan uzak durulması gerekiyor, hangi gıdalara ağırlık verilmelidir gibi soruların cevaplarına gelin hep birlikte bakalım.

Kahvaltı Alışkanlığı Kazandırın

cocuk-beslenme

Günün en önemli öğünü olarak belirtilen kahvaltı  dengeli ve sağlıklı beslenmenin ilk şartı. Eğer çocuğunuzun düzenli bir kahvaltı alışkanlığı yoksa bunu kazandırmak için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. İnternette ufak bir araştırma yaptığınızda çocuğunuz için hazırlayabileceğiniz bir sürü alternatif sevimli kahvaltı bulabilirsiniz. Özellikle gerek haşlanmış yumurta ile gerekse omlet ile hazırlayacağınız görsel bir kahvaltı çocuğunuzu kahvaltıya teşvik edecektir. Çocuğunuzun kahvaltı masasından süt, peynir ve yumurta gibi yüksek proteinli gıdaları eksik etmemelisiniz. İyi bir kahvaltı ile güne başlangıç çocuğunuzu gün içerisinde daha zinde ve enerjik yapacaktır.

Hazır ve Paketli Gıdalardan Uzak Durun

Belkide en büyük tehliye içeriğinde ne olduğunu bilmediğimiz hazır ve paketli gıdalar. Bütün çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bu gıdalar zamanla alışkanlık haline geliyor. Besin değeri olmayan bu abur cuburlar içerdiği tehlikeli katlı maddelerinin yanı sıra yemek öncelerinde yenildiği taktirde yalancı bir tokluk hissi vererek iştah kaçırıyor ve öğünlerde çocuğunuzun yemek yememesine ve böylece sağlıksız beslenmesine neden oluyor. Bu tarz ürünlerin kanser riskine neden olduğunu televizyonlarda illa ki izlemişsinizdir. Kanser denilen olay bir anda oluşan bir şey değildir. Daha çocuk yaşta hazır ve paket gıdaları tüketen çocuklar ileriki yaşlarda kanser olmasa bile bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabiliyor.

cocuk-beslenme

Sebze Yemesini Sağlayın

Sadece çocuklar değil yetişkinler olarak bizlerinde sebze ile olan bağları pek kuvvetli değildir. İşte bu durum çocuk yaşta sebze yeme alışkanlığı edinmediğimizden kaynaklanıyor. Çocuğunuz sebze yemek istemiyorsa bile sık aralıklarla ve değişiklik sunumlarla deneyerek bu alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

cocuk-beslenme

Tatlı sadece çikolata değildir.

Çocuklar için tatlı denilince akla ilk gelen şey hiç şüphesizli çikolatadır. Ancak çikolata sürekli tüketilmesi halinde başta diş sağlığını etkileyen zararlı bir gıdadır. Şeker vücudun ihtacıdır ancak vücudun bu şeker ihtiyacını çikolata, şerbetli tatlılar gibi zararlı gıdalar yerine yine şeker içerek meyveler ve tahin-pekmez gibi gıdalarla karşılamanız sağlıklı olacaktır. Çocuğunuzun ekmeğine çikolata yerine tahin pekmez sürdüğünüzde eminim çikolata kadar severek yiyecektir.

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuğunuza Dengeli Beslenmeyi Öğretin

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin