Çocuğun Gelişimini Etkileyen Etmenler


cocuk-gelisimi

Her ebeveyn çocuğu için endişelenir, çocuğun gelişimi için kaygılanır. Bunlar oldukça doğal bir durumdur. Bu durumda ebeveynin yapması gereken, çocuğun gelişimini etkileyen etmenleri bulmaktır.

Çocuğun gelişimini etkileyen birçok etmen vardır. Bunlar: uyku düzeni, yeme alışkanlığı,tuvalet alışkanlığı, çocuğun ilgi alanları, merak ve öğrenme isteği, duygu yoğunluğu, arkadaşlık, oynadığı oyun çeşitliliği, olaylar karşısında verdiği tepkilerdir.

Uyku Düzeni

Ebeveyn ilk olarak çocuğun uyku düzenini takip etmelidir. Çocuğun kaçta uyuduğunu, kaçta uyandığını, uyurken bir problem yaşayıp yaşamadığını, yaşıyorsa hangi nedenlerden dolayı yaşadığını bulamalıdır.

Yemek Alışkanlığı

cocuk-gelisimi

Ebeveyn, çocuğun yemek alışkanlığına bakmalıdır. Çocuk yemek yerken sorun çıkartıyor mu yoksa istekli mi yiyor buna dikkat edilmelidir.

Tuvalet Alışkanlığı

Tuvalet eğitimi bi süre sonra aile için önem taşıyan konulardan biridir. Tuvalet alışkanlığı çocuğa öğretilmeli, çocuğun sık sık tuvalete çıkıp çıkmadığına bakılmalı, altına kaçırmasının altında yatan nedenleri bulup, çözümler üretmelidir.

cocuk-gelisimi

Oyun Seçimi

Diğer bir etmen, çocuğun hangi oyunları seçtiğine bakmaktır. Ebeveyn çocuğun hangi oyunları sevdiğini, hangi oyunları sevmediğine bakarak çocuğun gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Çocuk sürekli aynı oyunlarla mı oynuyor yoksa farklı farklı oyunları da tercih ediyor mu öğrenilmelidir.

İlgileri ve Sosyal Çevre

cocuk-yetistirmek

Çocuklar gelişim döneminde gördükleri her şeye ilgi duyarlar. Bazen yerde duran ufak bir kağıt parçası bile çocuk için oyuncaklardan daha ilgi çekebilmektedir. Ebeveynin yapması gereken çocuğun ilgilerini gözlemlemektir. Çocuğun olaylar karşısında tepki verip vermediğine, verdiyse nasıl bir tepki verdiğine bakılmalıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken diğer bir etmen, çocuğun arkadaşının olup olmadığına bakmak. Çocuğun arkadaşları varsa, onlarla oynarken iyi iletişim kurabiliyor mu bunu gözlemlemek gerekir. Çocuğun duygu yoğunluğuna bakılmalıdır. Çocuk sadece belli duygularımı yaşıyor yoksa birbirinden farklı duygular mı yaşıyor. Sevdiği oyunları oynarken mutlu oluyor mu buna bakılmalıdır.

Çocukluk döneminde her çocuğun içinde sürekli bir öğrenme ve merak hissi vardır. Çocuk bu hisle çevreyi keşfe çıkar, yeni yeni şeyler öğrenmeye çabalar.  Bunu, çocuğun ebeveynlere sıkça sorduğu sorulardan anlayabilirsiniz. Tüm bu etmenler çocuğun gelişim sürecinde ne gibi etkilerin olduğu, gelişim süreciyle ilgili bilgiler vermektedir. Bu gözlemler yapılırken sadece 1 günü göz önüne almak yanlıştır. Yaşlara göre gözlem süreleri öğrenilip, çocuğun gelişimi hakkında kesin sonuçlar elde edilebilir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuğun Gelişimini Etkileyen Etmenler

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin