Çocuğumu İstismardan Nasıl Koruyabilirim?


cocuk-istismari

Zamanın çocukları eskide var olan çocuklardan şansız aslında. Eskiden mahalle kültürü süre geldiğinden ötürü rahatlıkla çocuğunuzun dışarı çıkmasına ve oynamasına izin verebiliyorken simdi bu durum çocuğumuz gözümüzün önünde oynasa da bazen huzursuz ediyor insanı.

Kötü zihniyeti ve ahlaki bozuk insanlar sebebiyle maalesef çok fazla sayıda çocuk kaçırılmak, zorla çalıştırılmak, tecavüze uğramak ve öldürülmek gibi korkunç davranışlara maruz kalabiliyor. Bu olumsuz durumlar, bizim çocuklara uygulanan bu kötü tutumların dışarıdan görebildiğimiz yanlarıdır. Birde çocukların sakladıkları ama istemedikleri yetişkin davranışları da var. Bunlardan ilki çocuk istismarı…

cocuk-istismari

Çocuk istismarı özellikle kız çocuklarında oldukça fazla görülen bir durum. Ve genel sebebiyse çocuğun ebeveynler tarafından yeterince bilgilendirilmemiş olmasıdır. Bunun yanında ebeveynle iletişimi konusunda sıkıntısı bulunan çocuklar da istismara uğrasalar bile durumu açıklamada zorlanıyor ve büyük kaos içerisinde buluyor kendisini… Peki, çocuğunuzu istismardan nasıl koruyabilirsiniz?

İletişim temel faktördür

 

Çocukla iletişim aslında ana rahminden itibaren başlamakta ve çocuk dili kullanmaya başladığında açık görünür şekle gelmektedir. Çocuklar bedenlerini iki üç yaş civarında öğrenmeye başlar. İşte bu süreçte çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurarak bedeninin özel bölgelerinin olduğunu anlatmış olmak çocuğunuzun istismardan korumada altın kuraldır.

İletişimin temeli ise güven

cocuk-istismari

Çocuğun istismardan korunmasında ikincisiyse çocuğun sağlıklı bir güven duygusuna sahip olmasıdır. Ebeveyne güvenle bağlı olan çocuk anne ve babasına karşı iletişimde açıktır ve sorunlarını anlatmaktan kaçınmaz. Bu sebeple çocuğunuzun anlattıklarından ötürü onu yargılamamalısınız. Aşırı ürkütücü tutumlar daha büyük sorunların gizli kalmasına sebep olabilir.

Yapması gerekenler konusunda bilgilendirin

cocuk-istismari

İstismara karşı korunabilmek iyi ve kötüyü ayırt etmeyi gerektirir. Kötü niyetli kişilerin özel bölgelerine dokunmasının doğru olmadığı konusunda çocuk aydınlatılmalı ve böyle durumlarda yapması gerekenler konusunda bilgilendirilmelidir. Kötü niyetli kişilerin tehditkâr tutumları konusunda bilgi vermelisiniz. Ne olursa olsun sen bizim çocuğumuzsun, yaptığın bir hatadan ötürü seni bizden kimse alamaz ve bize bir şey yapamaz anlayışını çocuğunuza kazandırmanızda önemlidir.

“Çocuğumu istismardan nasıl koruyabilirim?” sorusuna verdiğimiz bu cevapların dışında ne olursa şüphelenmeliyim derseniz çocuğunuzu gece uyku düzenini kontrol edin…

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuğumu İstismardan Nasıl Koruyabilirim?

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin