Bebeklerin Gaz Sancısını Çözmede Altın Kurallar


gaz-sancisi

Dokuz ay gibi zahmetli süren hamilelik sürecinden sonra minicik bebeğinizin evinize alıp geliyorsunuz. Hamilelik süreci boyunca bebeğimiz doğduktan sonra onu en iyi şekilde nasıl büyütürüm diye çareler ve yöntemler geliştirmeye hatta belirli planlar bile yapmaya kalkışıyorsunuz.

Ancak bazı bebeklerse siz ne yaparsınız yapın ağlama nöbetleri nedeniyle size onun için bir şeyler yapamadığınızı düşündürmeye başlamaktadır. İlk günlerde karşılaşılan bu durumun genel nedeni bu dönemde görülen gaz sancılarından kaynaklanmaktadır.

gaz-sancisi

Sindirim sisteminin yeterince gelişmemiş olmaması

Gaz sancısı özellikle ilk 6-8 aylık dönemde ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Temel sebebi aslında bebeğin henüz tam gelişmemiş olan sindirim sisteminin anne sütüne ya da hazır formül sütlere karşı verdiği tepkidir. Bunun dışında bebeğin üstünün yeterince giydirilmemiş olması, banyo yaptırdıktan sonra kıyafetlerini giydirmede fazla oyalanmak bebekte gaz sıkıntılarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Sancılar kimi bebekte problem olmadan geçer giderken kimisinde sorun oluşturur. Peki, bebeklerde gaz sancısı nöbetini çözmede altın kurallar nelerdir?

Hazır mamalar yerine anne sütü

Bebeklerde gaz sancısını çözmede altın kurallardan ilki bebeğinizi beslemede öncelikle anne sütüne yer vermektir. Bebeğinizin bu dönemdeki sindirim sisteminin en iyi besini anne sütüdür. Zorunlu olmadıkça bu dönemde formül mamalardan uzak kalın. Bebekler her ne kadar anne sütü alıyor olsalar bile kimi durumlarda gaz nöbetlerinden kaçamazlar. Bu durumda annenin beslenme alışkanlıklarını bebeğine göre düzenlemesi nöbetlerin şiddetinin azalmasını sağlayabilmektedir. Örneğin annenin asitli gıdalardan uzak kalması gibi… Sıkıntı yaşamamak için önceden verilen bitkisel ilaçlarla bebeğinizin gaz nöbetini engelleyebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken temel noktaysa saatlerinin düzenli ayarlanması ve aksatılmamasıdır.

Altın formül kekik yağı

gaz-sancisi

Ne yaptıysak bebeğinin gaz sancısını gideremedim diyorsanız gaz sancısını çözmede altın kural olarak kekik yağıyla masaj yapmanızı öneririm. Kekik yağıyla karnına önce saat yönünde daireler çizecek şekilde sonra yukarıdan aşağıya doğru inecek şekilde masaj yaparak yedirmeniz faydalı oluyor. Bebeğin ayaklarından tutarak dizlerini kırmasını sağlayıp karnının üstüne doğru hafifçe hareketini sağlayan hareketlerle bebeğinizin gazının çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Yine bebeğinizin sırtına masaj yaparak beslenme sonrası gaz çıkartmasını sağlayabilir, nöbet sıklığını hafifletebilirsiniz.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeklerin Gaz Sancısını Çözmede Altın Kurallar

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin