Başarısız Olduğunuzda Kendinize Söyleyebileceğiniz 6 Söz


basarisiz

Başarısızlık, onu yönetebilen için başarıya giden yolun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Başarıya ulaşmak için çıktığımız yolda karşılaştığımız olumsuzluklar ve başarısızlar yaptığımız hataları görmemizi ve bir daha o hataları yapmamamızı sağlar. Ancak her başarısızlıkta kendimizi daha fazla karamsarlığa itersek, yaşadıklarımızdan ders çıkartamazsak başarı bizim için hayalden öteye gitmez.

Yine başarısız olduğumuz durumlarda bundan üzüntü duymak, kırgınlık yaşamak movisyonumuzu da olumsuz etkileyen duygulardır. Bu gibi başarısızlık durumlarının üstesinden gelmek, başarıya giden yolda kendinizi motive etmek için kendinizle konuşmalısınız, işte kendinizi motive etmek için kendiniza söyleyebileceğiniz birkaç söz…

Olaylar istediğim gibi sonuçlanmadı ama hala ayaktayım

basarisiz

Başarısızlığı geri dönüşü olmayan bir felaket gibi düşünmek size asla yardımcı olmaz. Başarısızlıklarınızı olduğu gibi kabul edin ve o an için sahip olmadıklarınıza değil sahip olduklarınıza bakın, bu sizin için bir motivasyon kaynağı olsun. Başarısızlığınızın psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin. Örneğin işinizde başarısız mı olduğunuz hala sağlığınız yerinde ve yeniden deneyebilirsiniz, kendinize bu yönde telkinde bulunun.

Başarısızlık limitleri zorladığımın bir göstergesidir

Asla vazgeçme, başaranlar vazgeçmeyenlerdir. Eğer başarısız oluyorsanız başarıya ulaşmak için çabalıyorsunuz demektir. İsteseydiniz hiçbir başarısızlık içermeyen, güvenli ve sıkıcı bir yaşamınız olabilirdi. Ama siz bunu tercih etmediniz ve başarılı olamak istiyorsunuz, kendi limitlerinizi zorluyorsunuz ki başarısız oluyorsunuz, vazgeçmeyin.

En başarılı olduğum konu ne?

Başarısızlık size yol gösteren bir rehberdir. Az öncede söyledimiz gibi hatalarımızı görmemizi sağlar bunun yanı sıra bakış açımızı değiştirmemizi sağlar. Bilginiz ve tecrübeniz olmayan konularda ve hatta sevmediğimiz konularda başarılı olmamız zor olacağından motivasyonumuz düşecektir. Bu yüzden başarıyı daha iyi olduğumuz konularda sağlamaya çalışmamız gerekiyor. Örneğin bilgisayar alanında çalışıyorsunuz ve arabanız bozulduğunda tamir etmeye çalışırsanız elbetteki başarısız olmanız kaçınılmazdır. Bir diğer konu ise başarısızlık her zaman kişisel bir konu değildir yani her zaman sizinle alakalı değildir. İş yerinizde sizden üst bir pozisyon boşaldığında o posizyona sizin yerinize başka bir arkadaşınızın getirilmesi bu sizin başarısızlığınız anlamına gelmez, patronunuz o işi arkadaşınızın sizden daha iyi yapacağını düşündüğünü gösterir ki bu asla sizin motivasyonunuzu düşürmemeli.

basarisiz

Başarısızlık olumsuzdur ama başarmaya çalışmak olumludur

Başarısızlıklarınız karşısında üzülmek, pişman olmak, utanç duymak gibi olumsuz duygularınızın üzerine giderseniz başarısızlığınızın üzerinizde bırakacağı olumsuz etkiler de artacaktır. Bunun yerine olaylara olumlu duygularla yaklaşın, bu sefer olmadı ama bir dahaki sefere başaracağım veya beni başarısız yapan etkenleri tespit ettiğimde başaracağım tarzında kendinize sizi olumlu düşünmeye götüren şeyler söyleyin.

basarisiz

Başarısızlık bir sıfat değildir, bir eylemdir

Bir olay sonucunda başarısız olmanız sizi ömrünüz boyunca başarısız yapmaz, yani sizi başarısız ahmet, başarısız mehmet diye çağırmayacaklar. Başarısız olduğunuzda daha önce başarı sağladığınız olayları hatırlayın, istediğiniz ve şartlar oluştuğu taktirde başarılıda olabildiğinizi kendinize hatırlatın.

“Üç kere başarısız oldum” ve “ben başarısızım” demek arasındaki farka dikkat etmelisiniz.

Samuel Ichiye Hayakaw

Başarısızlık kendinizi geliştirmek için bir fırsattır

Eğer her yaptığımız şeyde başarılı olsaydık ve her istediğimiz şeye kolayca ulaşabilseydik yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duymazdık sanırım. Yeni birşeyler öğrenmenin en etkili yolu belkide yaptığımız şeyde başarısız olmaktır.

Başarı belki insana çok şey öğretmez; fakat başarısızlık çok şey öğretir.

Çin Atasözü

abraham-lincoln Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Abraham Lincoln’un başarıya giden yolda hiçbir zaman vazgeçmediğini gösteren olayların size bir umut kaynağı olması dileklerimle…

Zor geçen bir çocukluk(-)
Bir yıldan az süren okul eğitimi(-)
1831’de iş hayatında başarısız oldu.(-)
1832’de milletvekili seçilemedi.(-)
1833’de iş hayatında başarısız oldu.(-)
1834’de milletvekili seçildi.(+)
1835’de nişanlısı öldü.(-)
1838’de meclis başkanı seçilemedi.(-)
1838’de yerel temsilci seçilemedi.(-)
1842’de evlendi, eşi başına dertler açtı.(-)
Dört oğlundan üçü on dokuz yaşına gelmeden öldü.(-)
1843’te Kongreye seçilemedi.(-)
1846’da Kongreye seçildi.(+)
1848’de Kongreye seçilemedi.(-)
1855’de senatoya seçilemedi.(-)
1856’da başkan yardımcısı seçilemedi.(-)
1858’de senatoya seçilemedi.(-)
1860’da ABD başkanı seçildi(+) 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarısız Olduğunuzda Kendinize Söyleyebileceğiniz 6 Söz

Bir Format Seçin
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderi için oy verin